Co możesz zyskać organizując kino plenerowe?
Zobacz, co mówią klienci Ferment Kolektiv!
Zastanawiałeś się kiedyś, czy jest taka forma rozrywki, która trafia do wszystkich? Do dzieci, nastolatków, dorosłych i starszych osób? Zdecydowanie tak! To KINO.
A teraz pomyśl, że jest ciepły czerwcowy wieczór, właśnie rozsiadłeś się na wygodnym leżaku, księżyc rzuca snop światła na ogromny ekran, dookoła słychać śmiechy i szmer poruszenia, nagle wszystko milknie…zaczyna się film. Brzmi zachęcająco prawda? Takich wrażeń dostarczy Ci tylko kino plenerowe!
Może pamiętacie ten budujący motyw filmu „Cinema Paradiso” – mieszkańcy cyklicznie zbierający się w przykościelnym kinie, by wspólnie doświadczać przeniesienia w niezwykły świat opowieści i marzeń… Siła i piękno wspólnego oglądania filmów przez lokalną społeczność może zaskoczyć niejednego z Was!
Kilkaset zorganizowanych pokazów kina plenerowego wciąż dostarcza nam refleksji, że kino plenerowe ma swój wyjątkowy urok i moc – łączy ludzi, pomaga ożywić i scalić lokalne społeczności, dostarcza rozrywki dla osób w każdym wieku i daje wyjątkową przestrzeń do spotkania. Podobne przemyślenia mają nasi kontrahenci:
„Z Kinem Plenerowym startowaliśmy w 2 roku naszych działań na Smochowicach (…) Im dłużej się odbywają, tym więcej osób chętniej oddaje głos na nasz projekt. Społeczność wie, czego może się spodziewać. Nie bez znaczenia jest profesjonalna organizacja i obsługa Kina przez Ferment Kolektiv. Nigdy nie zawiedli, można na nich polegać – ZAWSZE. Brzmi to banalnie, ale My – Społeczność Smochowic bardziej się zintegrowaliśmy, poznaliśmy.” – Dorota Matkowska – Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Krzyżowniki – Smochowice
Kultura na wyciągnięcie ręki
Kino jedną z najpopularniejszych i najpowszechniejszych form rozrywki. Dlaczego? Bo nie wymaga od odbiorców żadnych specjalnych umiejętności czy wiedzy, nie wymaga przygotowania i specjalnego sprzętu (jak w przypadku niektórych sportów). Realizacja pokazu może też działać pozytywnie w obszarze barier finansowych, przełamując niedostrzegalną przecież barierę w dostępie do kultury.
Lokalizacja takiego pokazu również sprzyja jego dostępności. Kino plenerowe odbywa się na świeżym powietrzu, w przystępnych i atrakcyjnych dla mieszkańców lokalizacjach. Mogą to być parki, polany, stoki narciarskie, plaże, a nawet dziedzińce budynków.
Angelika Stefaniak, Kierownik w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Luboń, z którą zorganizowaliśmy wakacyjny cykl pokazów na plaży miejskiej, tak opisuje pomysł miasta na aktywizację mieszkańców:
„Naszym celem była popularyzacja kultury, uatrakcyjnienie form spędzania wolnego czasu, integracja społeczności lokalnej oraz promocja plaży jako miejsca do wypoczynku. Realizacja kina letniego sprzyjała również przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, dzięki nieodpłatnemu dostępowi do filmu – elementu szeroko pojętej kultury. Duże zainteresowanie naszym kinem jest dowodem na to, że tego typu inicjatywy są potrzebne, a także, że nasze cele zostały osiągnięte”.
Kino od zadań specjalnych
Kino plenerowe daje wiele możliwości! Poza aktywizacją kulturalną pomaga ożywić i scalić lokalne społeczności, dostarcza rozrywki i daje przestrzeń do spotkania, a to wszystko w radosnej atmosferze. Letnie seanse na wygodnych leżakach, kino na dziedzińcu czy zimowe pokazy na stoku, bez względu na miejsce – kino plenerowe to prosty przepis na dobrą zabawę, wspólny śmiech i wzruszenia oraz ciekawe rozmowy po seansie.
Kino łączy ludzi. Ci, którzy powierzyli nam realizację pokazów, obserwują wzmożone zainteresowanie tą formą rozrywki. Doskonałym przykładem są realizacje kina plenerowego dla poznańskiego dewelopera Echo Investment, które każdorazowo ściągały kilkaset osób:
„Realizacja cyklu Kino na leżakach pod Wieżą wzmocniła wizerunek Echo Investment jako firmy, która odpowiada na oczekiwania nie tylko klientów, ale i lokalnych społeczności. (…) Mam poczucie, że dzięki projektowi kina plenerowego na poznańskich Jeżycach daliśmy lokalnej społeczności okazję do kreatywnego spędzenia lipcowych i sierpniowych wieczorów w towarzystwie bliskich. Kino na leżakach pod Wieżą każdorazowo ściągało na Jeżyce po kilkaset osób, a jako firma odbieraliśmy liczne pytania o kolejne seanse i możliwość przedłużenia filmowej inicjatywy. Odpowiedzią na pytanie o to, czy kino plenerowe pomogło zrealizować nasze cele, niech będą wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy w sierpniu wśród mieszkańców i miłośników Jeżyc. Kino plenerowe zostało wskazane w niej jako aktywność, której najbardziej brakuje w tej części miasta.” – Małgorzata Majcherczyk – przedstawicielka Działu Marketingu Echo Investment.
Wiesz, już co możesz zyskać?
Zorganizujemy dla Ciebie pokaz od A do Z. Na wygodnych leżakach, w doskonałej jakości obrazu i dźwięku, z indywidualnie dobranym repertuarem i przyjemną atmosferą współpracy.
Masz więcej pytań dotyczących organizacji kina? Zajrzyj na naszą stronę.
Chcesz zorganizować taki pokaz? Napisz do nas!