EDUKACJI

Scenariusze lekcji i materiały edukacyjne skrojone pod potrzeby nauczycieli, porywające projekty filmowe skierowane do uczniów, prelekcje, wykłady, warsztaty – Ferment Kolektiv to zespół ekspertów, który od lat stosuje
i udoskonala narzędzie edukacji z filmem.
I od lat współtworzymy festiwale skierowane do młodych widzów.

filmwszkole.pl

SERWIS
FILM
W SZKOLE

Pandemiczne realia nadwyrężają siły nauczycieli i uczniów. Jedni marzą o wsparciu w codziennych obowiązkach i znalezieniu narzędzia, które zaangażuje uczniów, drudzy o ciekawych lekcjach on-line. Serwis filmwszkole.pl to rozwiązanie idealne!

To platforma edukacyjna skierowana do kreatywnych nauczycieli chcących edukować za pomocą filmu. Oferuje dostęp do ponad dwustu materiałów dydaktycznych: scenariuszy lekcji, filmów edukacyjnych i lekcji multimedialnych, przygotowanych w odniesieniu do kilkudziesięciu tytułów filmowych, starannie wyselekcjonowanych w oparciu o ich walory edukacyjne.

Materiały zostały zebrane w jednym miejscu, uporządkowane według kategorii wiekowych i obszarów tematycznych, których dotyczą. Wszystko to z opcją łatwego udostępniania materiałów uczniom!
Użytkownicy filmwszkole.pl znajdą w serwisie również zestawienia zagadnień edukacyjnych, ułatwiające pracę z konkretnymi tytułami oraz linki do legalnych źródeł – serwisów VOD, w których można obejrzeć filmy będące przedmiotem opracowań.

W tworzeniu materiałów edukacyjnych zamieszczonych w serwisie brali udział m. in. filmoznawcy, historycy, poloniści i psychologowie. Scenariusze lekcji przygotowali nauczyciele-praktycy, odwołując się do sprawdzonych metod nauczania. Udostępnione treści są zgodne z podstawą programową i pomagają realizować wynikające z niej zagadnienia edukacyjne w sposób efektywny i atrakcyjny – nie tylko w czasie pandemii!

materiały graficzne, scenariusze lekcji filmowych, lekcje z filmem

MATERIAŁY
DO FILMÓW PREMIEROWYCH

Trzymamy rękę na pulsie i kalendarzu najważniejszych filmowych premier! Specjaliści Ferment Kolektiv regularnie przygotowują materiały edukacyjne do filmów premierowych. Pracowaliśmy na zlecenie kin, festiwali a także dystrybutorów: The Walt Disney Company, United International Pictures, Kino Świat, Monolith Films, Next Film i in.

Edukacyjne materiały video, lekcje multimedialne, prezentacje umożliwiające przeprowadzenie lekcji w każdym kinie czy broszury ze scenariuszami (w wersjach elektronicznych i drukowanych) dla grup szkolnych przygotowywane są przy współpracy z największymi dystrybutorami. Dają wytchnienie nauczycielom szukającym inspiracji i radość odkrywającym je uczniom!

Materiały (lekcje multimedialne i broszury) do takich filmów jak “Naprzód”, “Kraina Lodu 2”, “Czarownica 2” czy “Ralph Demolka w Internecie” dostępne są również na portalu Film w Szkole!

materiały graficzne, kalendarium nauczyciela, lekcje z filmem

KWARTALNIK "KALENDARIUM NAUCZYCIELA"

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważnym przewodnikiem po świecie filmu jest nauczyciel! Dlatego z uwagą i ogromną przyjemnością pracujemy nad Kalendarium Nauczyciela.

Ten wyjątkowy kwartalnik bezpłatnie dystrybuowany wśród nauczycieli, pedagogów i edukatorów stanowi kompendium wiedzy na temat filmowych nowości, tajemnic edukacji z filmem oraz oferty edukacyjnej przygotowanej przez nas dla sieci Multikino i Cinema 3D.

Jesteś nauczycielem i chcesz otrzymywać Kalendarium Nauczyciela? Odezwij się do nas!

ZESPÓŁ EDUKACJI
MULTIKINA
I CINEMA 3D

Lata współpracy z naszymi Partnerami z sieci Multikino i Cinema 3D zaowocowały setkami fantastycznych projektów, materiałów edukacyjnych i promocyjnych, nieszablonowych rozwiązań dla uczniów i nauczycieli!

Akademia Filmowa to projekt skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych realizowany w Multikinie i Cinema3D. Oparty na głębokim przekonaniu, że kino może być doskonałym nośnikiem wiedzy i emocji, wspomaga pedagogów w realizowaniu podstawy programowej nieoczywistymi metodami. Na narzędzia używane w Akademii Filmowej składają się spotkania z uczniami w kinie: projekcja filmu edukacyjnego wprowadzającego w tematykę lub prelekcja, seans starannie wyselekcjonowanego filmu i scenariusz lekcji udostępniany nauczycielowi.

W 2021 roku osiem dostępnych pakietów tematycznych pozwoli na dyskusje na różnorodne tematy: poczucia godności własnej i innych, empatii, otwartości, szacunku do tradycji i do przyrody, przedsiębiorczości, bezpieczeństwa.

Każdy z nas pamięta swój pierwszy seans na wielkim ekranie! Z Multikinem i Cinema 3D dokładamy szczególnych starań, by najmłodsi kinomani szczególnie ciepło zapamiętali ten moment. Moja Pierwsza Wizyta w Kinie to projekt skierowany do przedszkoli. Starannie przygotowany scenariusz poprowadzi najmłodszych przez zasady kinowego savoir vivre’u, pozwoli zrozumieć, jak działa kino i na czym polega magia wyświetlania filmów, a na końcu zaprosi na seans w wygodnych fotelach. Starannie przygotowany repertuar pełen klasyki polskiej animacji, ekranizacji kulturowych i ukochanych książek oraz znanych i uwielbianych przez dzieci filmów i seriali będzie pyszną wisienką na torcie! 

FESTIWALE
Ale Kino! i WAK! – WSPÓŁPRACA

Najstarszy w Polsce i drugi najstarszy w Europie – Ale Kino! to międzynarodowy festiwal filmowy skierowany do najmłodszego (bo już czteroletniego!) widza, dzieci w wieku szkolnym, młodzieży oraz nauczycieli i rodziców. 

Od ponad pięćdziesięciu lat Ale Kino! pokazuje to, co najciekawsze w polskim, europejskim i światowym kinie dla młodych. A Ferment Kolektiv dokłada do tego swoją cegiełkę! Od kilkunastu lat wspieramy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, organizatora festiwalu, w działaniach edukacyjnych i realizacji wydarzeń specjalnych. W roku 2020, z okazji pierwszej w historii całkowicie internetowej edycji festiwalu, przygotowaliśmy zestaw Filmów o Filmach: dwunastu materiałów edukacyjnych omawiających tytuły biorące udział w konkursie filmów dla dzieci! Stanowiły wprowadzenie, omówienie, videoprelekcję i zbiór ciekawostek opracowany dzięki współpracy z filmoznawcami, psychologami, edukatorami, gośćmi z obszaru sztuki i filmu z Polski i świata!

Z kolei już od jedenastu lat nadejście jesieni oznacza jedno: ruszamy w Polskę z filmami i filmowymi aktywnościami!
Wędrujące Ale Kino! jest „walizkową” wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Co roku odwiedza kilkanaście miast i miasteczek w całej Polsce – miejsc, w których często nie ma kin, a mali widzowie wykluczeni są z udziału w wielkich imprezach kulturalnych i nie mogą zobaczyć pokazywanych tam filmów.
Podczas dwu- lub trzydniowych wizyt organizujemy spotkania z twórcami filmów, przeprowadzamy warsztaty animacji, organizujemy konkursy i plebiscyty dla najmłodszych, a nauczycielom podpowiadamy, jak wykorzystać film w edukacji szkolnej.

PRELEKCJE
WYKŁADY
I WARSZTATY

Z przyjemnością współpracujemy z instytucjami, które wierzą w edukację z filmem! Dlatego też specjaliści Ferment Kolektiv regularnie spotykają się z nauczycielami, edukatorami i menedżerami kultury na dyskusjach, wykładach czy kongresach.

W naszym portfolio znajdują się wykłady otwarte organizowane dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu (a wśród nich tematy “X Muza w roli nauczycielki, czyli jak wykorzystać film w edukacji wczesnoszkolnej”, “Kto ogląda filmy – żyje dwa razy. O edukacji z filmem” czy ”Edukacja z filmem. Kreatywne lekcje języka polskiego i godziny wychowawcze”), wystąpienia na Uroczystych Kongresach Polonistów i Bibliotekarzy czy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Filmowe Psycho-Tropy”.
Współpracę z nauczycielami zacieśnialiśmy również w ramach Filmowego Klubu Nauczyciela organizowanego w Multikinie 51 w Poznaniu.
Niezliczone warsztaty, prelekcje i wideoprelekcje przygotowaliśmy też dla festiwalu Ale Kino! i jego walizkowej odsłony, czyli Wędrującego Ale Kino!, a także Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Zaufali nam:

Polecają nas