Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie myślisz o zorganizowaniu pokazu kina pod chmurką. Być może jeszcze się wahasz – plener czy samochodowe? Nie do końca wiesz kiedy, zastanawiasz się nad tytułem filmu, ale wiesz, że „coś” chcesz zorganizować. I być może… się boisz. Że sobie nie poradzisz, że to pewnie mnóstwo formalności, że się nie uda, że pogoda…
No to już się nie musisz bać, bo świetnie trafiłeś! Zajmujemy się pokazami kinowymi od 2007 roku, co roku realizujemy ponad 150 pokazów plenerowych, w ubiegłym roku zrealizowaliśmy też ponad 100 pokazów kina samochodowego i nie tylko umiemy TO robić, ale też jesteśmy w stanie „przeprowadzić” przez realizację, prosto do celu, każdego, nawet najbardziej początkującego Organizatora.
Zresztą – oddajmy głos jednej z takich Organizatorek:
We wrześniu 2020 roku zorganizowaliśmy w naszej wsi dla mieszkańców kino, ale nie takie zwykłe kino, tylko samochodowe. Powiem szczerze – super wydarzenie! A jak to bywa przy organizacji takich wydarzeń było trochę stresu: czy wszystko dobrze pójdzie? Czy pogoda dopisze? Niepotrzebnie – wszystko poszło znakomicie. Wszystko to zasługa zarówno pani, która czuwa nad umową, zredaguje ją tak, by obie strony były zadowolone, odpowie na każde pytanie (nawet podczas urlopu :)), jak i ekipy realizującej wydarzenie – chłopacy na medal, nawet padający deszcz nie psuł im humoru! Seans się odbył, a mieszkańcy wsi, a także przejezdni, byli bardzo zadowoleni i już czekają na następne takie wydarzenia.
Nasze realizacje przeprowadzamy od A do Z – zadbamy więc także o to, żeby Twoje zaangażowanie ograniczyć do niezbędnego minimum.
Na początek – warto szerzej omówić najważniejsze kwestie.
Miejsce seansu plenerowego ma znaczenie
Podstawowe pytanie, jakie musisz sobie zadać, to gdzie chcesz/możesz zorganizować pokaz. O ile kino plenerowe można zrobić niemal wszędzie – wystarczy park, plac, rynek, a nawet większy ogród – o tyle kino samochodowe jest już nieco bardziej wymagające – warto zadbać o utwardzone podłoże. Z całą pewnością teren powinien być płaski i oddalony od źródeł silnego światła , których nie będzie można wyłączyć na czas pokazu (jak latarnie uliczne). Na kino plenerowe dla około 100 osób potrzebujemy terenu o wymiarach ok. 30 x 30 metrów (zgodnie z epidemicznymi wymogami od roku 2020), na pokaz samochodowy dla 80-100 aut – ok. 45 x 55 metrów. Dobrze też, by było to miejsce „rozpoznawalne”, do którego łatwo będzie trafić.
Zadbaj o napięcie
Żeby kino mogło działać potrzebujemy prądu – nie da się inaczej 🙂 A że technika kinowa to sprzęt raczej wrażliwy, to – by nie stało się nic, co może nam zepsuć technikę i w konsekwencji seans – warto zadbać o jakość źródła. Niezbędne minimum to stabilne 230V (16A) w odległości maksymalnie 25 metrów od miejsca projekcji. Jeśli gramy z dala od cywilizacji i nie ma tam na przykład skrzynki, do której można by się podpiąć – będziesz potrzebować agregatu prądotwórczego.
Ale jeśli masz z tym kłopot, również możesz nam zostawić tę sprawę – ale koniecznie pod warunkiem, że poinformujesz nas o tym przed na kilka dni przed pokazem.
Pokazy plenerowe: dla wszystkich, czyli dla kogo?
To ważne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć: dla kogo ma być Twój seans kina plenerowego? Dla wszystkich mieszkańców? Dla wybranej grupy – na przykład seniorów? A może dla dzieci, które nudzą się w wakacje? Dlaczego to takie ważne? Bo od tego będzie zależało kilka innych kwestii:
a) repertuar seansów plenerowych
Współpracujemy ze wszystkimi dystrybutorami w Polsce i możemy zaproponować naprawdę szeroki wybór tytułów. Mało tego – ponieważ mamy doświadczenie, wiemy co się na pokazach sprawdza, co nie i dlaczego niektóre tytuły – świetne w kinie samochodowym – niekoniecznie najlepiej sprawdzą się na otwartym pokazie w plenerze. Z chęcią pomożemy Ci w dostosowaniu repertuaru do Widzów i zrobimy co w naszej mocy, żeby wyświetlić to, co sobie wymarzysz. Musisz jednak wiedzieć, że pewnych ograniczeń przeskoczyć się nie da – nie zagramy na otwartym pokazie filmu, który właśnie „idzie” premierowo w kinach. W wyborze może Ci pomóc nasza lista plenerowych hitów.
b) godzina
Tu znów nie wszystko zależy od nas. Żeby było kino, musi być ciemno, co oznacza, że możemy zagrać najwcześniej pół godziny po zachodzie słońca. I wiadomo – jeśli gramy dla dzieci, im szybciej zaczniemy, tym lepiej. Ale jeśli dla dorosłych – pośpiech niekoniecznie jest już potrzebny, zwłaszcza, gdy gramy w piątek, pod koniec lata – gdy ściemnia się wcześniej. Lepiej dać Widzom czas na ogarnięcie się po pracy i spokojny wypad „na plener”.
c) dzień tygodnia
Gdy pytamy o dzień planowanego pokazu, 99% naszych Partnerów odpowiada „piątek lub sobota”. Dlaczego? Bo większość Organizatorów wydarzeń jest przekonana, że w pozostałe dni nie ma szans na frekwencję. To nieprawda! Wszystko zależy od okoliczności i publiczności. Jeśli gramy latem, w miejscowości turystycznej, to w tygodniu Twój pokaz będzie rywalizować o uwagę z mniejszą liczbą innych atrakcji. A niekiedy pokaz może być jedyną rozrywką dla nudzących się pomiędzy weekendami dzieci. Warto też pamiętać, że pokaz w tygodniu będzie kosztował nieco mniej 🙂
Cena pokazu plenerowego. Nie dużo, nie mało, lecz w sam raz
Częstym pytaniem od naszych Partnerów jest „ile to kosztuje”. Zwykle wtedy odpowiadamy „to zależy” 😉 Bo faktycznie – cena zależy od wielu czynników. Jeśli szukasz bliższych informacji na ten temat, zerknij do cennika lub napisz do nas na ferment@ferment.com.pl – przygotujemy dla Ciebie szczegółową wycenę. Tu wskażemy tylko na najważniejszą zależność.
W naszym „arsenale” mamy najróżniejsze ekrany: od ramowych o powierzchni 15 m2 po pneumatyczne giganty z polem projekcji 60 m2. Wielkość ekranu dostosowujemy do planowanej liczby widzów oraz rodzaju kina. Dla pokazów samochodowych rekomendujemy ekrany większe – mamy także dedykowany ekran na wyższej niż standardowa ramie, który gwarantuje jeszcze większy komfort odbioru. Jeśli więc planujesz kameralny pokaz dla kilkudziesięciu osób – wystarczy ekran L (36 m2), a nawet M (15 m2) – jeśli musisz mocno pilnować budżetu. Jeśli jednak chcesz zorganizować duże wydarzenie, dla kilkuset Widzów – wybierz XL-kę (45 m2) lub XXL (60 m2). Do Twoich potrzeb (i okoliczności) dostosujemy też liczbę leżaków.
Na każdą (nie)pogodę
Obawa, która towarzyszy Organizatorom najczęściej? (Nie)pogoda. Jeszcze niedawno powiedzielibyśmy, że na nią – niestety – nie ma mocnych. Nie tylko nie bardzo da się grać w strugach deszczu, ale też Widzowie nie bardzo chcą moknąć na leżakach 😉 Spokojnie, jesteś bezpieczny – w takim wypadku, gdy aura uniemożliwia realizację, ustalamy po prostu zastępczy termin pokazu lub przenosimy się do wnętrza, jeśli jest to możliwe.
Ale jest i kino bardziej „pogodoodporne” – pokazy samochodowe możemy realizować także, gdy temperatura na zewnątrz spada, a z nieba pada drobny deszczyk. Zawsze jednak trzymamy kciuki za bezchmurne niebo!
Wiele formalności – jeden Ferment
„Jak my to ogarniemy? Przecież to na pewno mnóstwo papierologii!”. Cóż – i tak, i nie 🙂 Zorganizowanie pokazu filmowego faktycznie wymaga dopełnienia wielu formalności: uzyskania licencji, rozliczeń z podmiotami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, w kinie samochodowym – uzyskania częstotliwości radiowej i stosownej decyzji UKE potwierdzającej zgodę na jej użytkowanie w określonym terminie. A w przypadku pokazów biletowanych dodatkowo wystawiania paragonów lub faktur. Na szczęście dla Ciebie – wszystko to możesz pozostawić nam! Ufff!
Ponieważ zajmujemy się tym zawodowo od lat, mamy wydeptane ścieżki, wiemy co i jak, i oferując nasze usługi bierzemy papierologię siebie. Także przygotowanie dobrej, bezpiecznej dla obu stron i umożliwiającej (bardzo obecnie potrzebną) elastyczność umowy.
Bezpieczeństwo pokazów plenerowych przede wszystkim
Jaka jest sytuacja wokół – każdy widzi. I nikt nie wie jak długo jeszcze to potrwa. W tych szczególnych czasach warto zadbać o bezpieczeństwo: Widzów, ale też własne – jako Organizatora, na którego Ustawodawca nakłada konkretne obowiązki związane z zachowaniem wytycznych i reżimu sanitarnego. Ponieważ to nasz chleb powszedni – wszelkie rozporządzenia mamy w małym paluszku i wiemy jak zorganizować i zabezpieczyć pokaz. Oraz, że warto zadbać o regulamin wydarzenia, jak go napisać i jak sprawić… by Widzowie się z nim zapoznali. A najważniejsze rzeczy przypomnimy jeszcze przed pokazem na ekranie. Spokojna głowa – będzie bezpiecznie!
Promocja kina pod chmurką. Niech się dowiedzą
Jednak Widzowie nie pojawią się na pokazie sami z siebie – musisz do nich dotrzeć i sprawić, by wiedzieli gdzie, kiedy i o której będą się mogli cieszyć filmem. Realizując z nami pokazy możesz skorzystać z oferty przygotowania pełnej oprawy graficznej i promocyjnej wydarzenia. Zaprojektujemy, wydrukujemy i dostarczymy plakaty oraz ulotki. Opracujemy także strategię marketingową i przeprowadzimy promocję w mediach lokalnych i social mediach – zdejmując z Ciebie choćby komplikacje z rozliczaniem faktur wystawianych poza Polską (a takie otrzymasz od większości portali społecznościowych za działania związane z płatną promocja).
Realizacja pokazu plenerowego. Sprawdzony sprzęt i mocna ekipa
Nasi realizatorzy to doświadczony zespół praktyków, którzy na realizacjach zjedli zęby – nawet gdy się relaksują to bawią się w… realizację pleneru 😉
Ale żarty na bok, bo realizacje traktujemy poważnie. Dlatego gramy na profesjonalnym sprzęcie: projektorach NEC o kinowym standardzie DCI, ekranach ramowych i pneumatycznych z powierzchnią projekcyjną AIRSCREEN ®, a jakość dźwięku zapewniają nagłośnienie i nadajniki radiowe najwyższej klasy.
Całe to kino
By bawić się jeszcze lepiej i by poczuć prawdziwy klimat kina, przygotujemy na miejscu świeży, pachnący i chrupiący popcorn dla Twoich Widzów. Wata cukrowa? To nie problem! Napoje? Jasna sprawa! Powiedz nam tylko jakie są Twoje oczekiwania, my jesteśmy po to, by je spełnić.
I po to, żebyś – zamiast się stresować – mógł bawić się co najmniej tak dobrze, jak Twoi Odbiorcy!
Więc jeśli ktoś się zastanawia czy organizować takie kino u siebie, to ja z czystym sumieniem polecam. A wszystko to tylko z FERMENT KOLEKTIV – najlepsza ekipa!
Nie zwlekaj! Odezwij się do nas, a my zajmiemy się resztą.
Autorka tekstu: Iza Żuk